• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • DUYURU

  Yazar, hakem ve okuyucularımızın dikkatine; 

  Dergimiz doçentlik kriterleri kapsamında istenen TÜBİTAK/ULAKBİM ve ISI indeksleri tarafından indekslenmektedir. 

  Tüm yazar ve hakemlerimize teşekkürü bir borç biliriz.


  DUYURU

  Yazar, hakem ve okuyucularımızın dikkatine; 

  2018 yılından itibaren yayın tarihimiz Mayıs ve Kasım ayları olacaktır. 


ALTAY URANHAYLARI: MADDI KÜLTÜR VE AILE YAPISI (Tarihi ve Etnografik Araştırma. 19. Yy Sonları ve 20. Yy Başları)
(THE ALTAI URIANKHAINS : MATERIAL CULTURE AND FORM OF THE FAMILY. (The Historical and Ethnographical Investigation. Late XIX - Early XX centuries) )

Yazar : Ichinkhorloo LKHAGVASUREN    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 10
Sayfa : 94-136
5430    2144


Özet
Altay Uranhayları Moğolistan’ın batısında yaşayan etnik gruplardan biridir. Hovd Nehri’nin yukarısından Bulgan Nehri’nin aşağısına kadar Moğol Altayları boyunca dağılmışlardır ve Hovd ilinin Duut ve Munkh- Khairkhan köylerinin; Buyant, Bulhan, Sagsai ve Altantsogts köylerinin ve kısmen de Bayan-Ulgii ilinin Delunn ve Tolbo köylerinin topraklarına yerleşmişlerdir. Ayrıca Zahçinler, Torgutlar, Myangatlar ve Uuldlar gibi Moğolca konuşan etnik gruplar da bu bölgelerin güneyinde, Durbetler, Bayidler ve Halkalar kuzeydoğusunda, Kazaklar, Altaylılar ve Tuyanlar gibi Türkçe konuşan etnik gruplar da kuzeybatısında yaşarlar.

Anahtar Kelimeler
Altay, Oyratlar, geleneksel kültür, etnik gruplar, aile

Abstract
Altai Uriankhians are one of the ethnic groups which inhabit the western part of Mongolia. They are distributed over Mongolian Altai from the upper-streams of Khovd River to the upper-streams of Bulgan River and occupy territories of Duut and Munkh-Khairkhan Soums of Khovd Aimag, and Buyant, Bulgan, Sagsai, and Altantsogts soums, and partly Deluun and Tolbo Soums of Bayan-Ulgii Aimag. In addition, the other Mongolian-speaking ethnicities such as Zakhchins, Torghuts, Myangats, and Uulds reside to the south off them, Durbets, Bayids, and Khalkas - to the northeast off them, and the Turkish speaking ethnicities such as Kazakhs, Altains and Tuvans- to the west and northwest off them.

Keywords
Altai, oirat, traditional culture, ethnic groups, family,
Adres :ANKARA
Telefon :0506 509 32 59 Faks :
Eposta :info@avrasyad.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri