English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Avrasya Dergisi

Hızlı ErişimALTAY URANHAYLARI: MADDI KÜLTÜR VE AILE YAPISI (Tarihi ve Etnografik Araştırma. 19. Yy Sonları ve 20. Yy Başları)
(THE ALTAI URIANKHAINS : MATERIAL CULTURE AND FORM OF THE FAMILY. (The Historical and Ethnographical Investigation. Late XIX - Early XX centuries) )

Yazar : Ichinkhorloo LKHAGVASUREN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 10
Sayfa : 94-136
5282    1759


Özet
Altay Uranhayları Moğolistan’ın batısında yaşayan etnik gruplardan biridir. Hovd Nehri’nin yukarısından Bulgan Nehri’nin aşağısına kadar Moğol Altayları boyunca dağılmışlardır ve Hovd ilinin Duut ve Munkh- Khairkhan köylerinin; Buyant, Bulhan, Sagsai ve Altantsogts köylerinin ve kısmen de Bayan-Ulgii ilinin Delunn ve Tolbo köylerinin topraklarına yerleşmişlerdir. Ayrıca Zahçinler, Torgutlar, Myangatlar ve Uuldlar gibi Moğolca konuşan etnik gruplar da bu bölgelerin güneyinde, Durbetler, Bayidler ve Halkalar kuzeydoğusunda, Kazaklar, Altaylılar ve Tuyanlar gibi Türkçe konuşan etnik gruplar da kuzeybatısında yaşarlar.

Anahtar Kelimeler
Altay, Oyratlar, geleneksel kültür, etnik gruplar, aile

Abstract
Altai Uriankhians are one of the ethnic groups which inhabit the western part of Mongolia. They are distributed over Mongolian Altai from the upper-streams of Khovd River to the upper-streams of Bulgan River and occupy territories of Duut and Munkh-Khairkhan Soums of Khovd Aimag, and Buyant, Bulgan, Sagsai, and Altantsogts soums, and partly Deluun and Tolbo Soums of Bayan-Ulgii Aimag. In addition, the other Mongolian-speaking ethnicities such as Zakhchins, Torghuts, Myangats, and Uulds reside to the south off them, Durbets, Bayids, and Khalkas - to the northeast off them, and the Turkish speaking ethnicities such as Kazakhs, Altains and Tuvans- to the west and northwest off them.

Keywords
Altai, oirat, traditional culture, ethnic groups, family,

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DUYURU

  Yazar, hakem ve okuyucularımızın dikkatine; 

  TÜBİTAK ULAKBİM Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı (SBVT) Komitesi tarafından 21.12.2017 tarih ve 73 sayılı Komite toplantısında dergimiz 2016 yılından itibaren veri tabanına alınmaya uygun bulunmuştur. 

  Tüm yazar ve hakemlerimize teşekkürü bir borç biliriz.


  DUYURU

  Mayıs 2018 sayısı "İran Türkleri" konulu olup editörlüğünü Osmangazi Üniversitesi, Fen edebiyat Fakültesi, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Farzaneh DOULATABADİ yapacaktır.


  DUYURU

  Yazar, hakem ve okuyucularımızın dikkatine; 

  2018 yılından itibaren yayın tarihimizi Mayıs ve Kasım ayları olarak değiştirmiş bulunuyoruz.

  Dergimiz 2018 sayıları Mayıs 2018 ve Kasım 2018 tarihlerinde yayınlanacaktır. 


Adres :ANKARA
Telefon :0506 509 32 59 Faks :
Eposta :info@avrasyad.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri