• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • DUYURU

  Yazar, hakem ve okuyucularımızın dikkatine; 

  Dergimiz doçentlik kriterleri kapsamında istenen TÜBİTAK/ULAKBİM ve ISI indeksleri tarafından indekslenmektedir. 

  Tüm yazar ve hakemlerimize teşekkürü bir borç biliriz.


  DUYURU

  Mayıs 2018 sayısının editörlüğünü Osmangazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Farzaneh DOULATABADİ yapmaktadır.


  DUYURU

  Yazar, hakem ve okuyucularımızın dikkatine; 

  2018 yılından itibaren yayın tarihimiz Mayıs ve Kasım ayları olacaktır. 


KOREA AS PART OF THE MONGOLIAN WORLD: PATTERNS AND DIFFERENCES
(MOĞOL DÜNYASININ BİR PARÇASI OLARAK KORE: ÖRNEKLER VE FARKLILIKLAR )

Yazar : Paul D. BUELL    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 10
Sayfa : 137-146
4886    3451


Özet
The Mongolian world order was never a single unified, focused entity in large part because of a strong tradition persisting to the end of communality. As time went on this included Koryo Korea, a “son-in-law state” with strong marriage and other links to the center, in its case Mongol China, and one which used its special position to parley economic and political power within an expanded East Asian realm. Its relationship with Mongol China included many resident Koreans in Daidu and elsewhere and powerful consorts such as Empress Ki who dominated the last reign in Mongol China and whose son inherited. The present paper looks at this special relationship between Korea and the Mongol world and also at some of the cultural interaction involved, in this case cultural influences from the Mongol world as seen in the many changes in Korean foodways that took place during the time, including the coming of the national drink, distilled soju. It emerged based upon Mongol technological innovations and the known interest of the Mongol occupiers in distilled alcohol, based in milk for the conquerors but more typically in rice for the Korean conquered.

Anahtar Kelimeler
Mongol, Korea, history, culture, drink

Abstract
Moğolistan'ın dünya düzeni, çoğunlukla toplumsallığın sonuna kadar devam eden güçlü gelenek nedeniyle, tek ve birleşik, odaklanmış bir varlık değildi. Zaman geçtikçe Koryo Kore, güçlü evlilik ve diğer merkezî bağlantıları olan bir "damat" devleti, (Mongol) Çin’in ekonomik ve siyasi iktidarın pareleleştirilmesi için özel konumunu kullanan genişletilmiş bir Doğu Asya ülkesi haline gelmişti. Moğol Çin, Daidu'da ve başka yerlerde yaşayan pek çok Koreliyi ve Moğol Çin'de son hükümdarlığa hakim olan Empress Ki gibi güçlü kişileri içeriyordu. Bu yazıda, Kore ile Moğol dünyası arasındaki bu özel ilişkiye ve ayrıca bu süreçte katılan kültürel etkileşimlerden bazılarına değinilmektedir. Zaman içinde gerçekleşen ve Kore’ye ait yiyeceklerde görülen Moğol dünyasının kültürel etkileri, ulusal içecek, damıtılmış soju ele alınacaktır. Bu içecek, Moğol teknolojik yeniliklerine dayanarak ortaya çıkmıştır ve Moğol işgalcilerinin saf alkol hakkındaki mevcut ilgisi fatihler için süte dayanmaktadır; fakat daha tipik olarak Koreliler için pirinçtir.

Keywords
Moğol, Kore, tarih, kültür, içecek
Adres :ANKARA
Telefon :0506 509 32 59 Faks :
Eposta :info@avrasyad.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri